


Halburnský královský rod Bailey
„The lion does not turn around when a small dog barks.”

.png)
Rod se dostal k moci ve čtrnáctém století skrze Jeremyho Baileye (*1336 - ✟ 1395) , který zastával funkci vévody na dvoře Greetské Říše (tehdejší spojené území Halburnu a Porta) krále Owena II. Hazeltona. Po padesáti dvou letech Zlaté Války o prosazení náboženství, ale také rozdělení území a moci se na konci čtrnáctého století účastnil Mosten, Trim, Nares (spojené království Navalu a Turesu) a Lafka (tehdy k ní ještě náleželo i území Vorau). Válečné rozbroje ukončily až úmrtí tehdejších panovníků a nástupy nových vládnoucích dynastiích. Rod Hazelton vymřel po přeslici, král Owen II. měl pouze jediného potomka - dceru, kterou si po smrti krále vzal berktonský vévoda Jeremy Bailey, toho dne korunován jako Jeremy I. Bailey. Jeremy I. polovinu své po válce zadlužené a skomírající Greetské Říše rozdělil na dvě království - Halburn, který si ponechal, a Porto, v němž byl za pomoc s válečnými dluhy korunován bratranec moltenského krále a vážený člen harlowského dvora; Rafael I. Almaro.
Jeremy I. Bailey
Jeremy I. nesl těžké břemeno válkou zbídačeného království. Největší pojistkou pro něj byly zásnuby jeho prvorozeného syna Roberta Baileye (*1359 - ✟1404) s moltenskou princeznou Eleonóre Diogo, které mu opět otevřely brány k zámořskému obchodu. Halburnu po Zlaté válce vyneslo především frostfordské železo, jehož lokalita těžby byla ideální pro dovoz do zámořského Moltenu. Rozmanitý rozvoj halburnské ekonomiky však rozvířil až Robert II. Bailey (*1378 - ✟1436), který nejen že podpořil ekonomiku i méně významných halburnských rodů, ale svou nekompromisností též z části potlatil kacířství a roku 1429 prohlásil za jediné právoplatné a povolené náboženství křesťanství. V duchu přísné víry po smrti Roberta II. vládli i jeho dva synové Robert III. (*1406 - ✟1438) a Henry I. (*1412 - ✟1460), kteří se neštitili sahat po přísných inkvizičních procesech. Henry I., který se po smrti bratra ujal halburnského trůnu, po utlačení kacířské víry v Halburnu poprvé po sto letech sáhl po vojenské síle a podpořil tím Molten v první válce proti protestantské Litvě, ze které po pěti letech vyšel jako vítěz. Síla halburské armády zkvétala zejména díky bojeschopným Castellům z Frostfordu, jejichž provorození synové stáli po další generace v čele halburnské šlechty coby vévodové.
Ambiciózní Henry I. položil první kámen pro stavbu Ostenského hradu, který se v několika následných generací ještě několikrát upravil a podstoupil přístavbou dalších křídel a rozšířením hradeb. Hlavní halbursné město se postupem dalších let rozšiřovalo od břehů řeky Reiny na západ a postupně tak ohraničilo celý rozšiřující se hrad. Ostenské město se tím samo stalo ochranou pro celou respektovanou královskou rodinu. Až do vlády Roberta IV. (*1466 - ✟1506), třetího syna Henryho II. (*1432 - ✟1485) , který za dva sňatky s halburnskými šlechtičnami nedokázal několik let počít silného dědice trůnu. Robert IV. Bailey byl zprvu považovaný za nenáviděného a šíleného krále, který stanovil přísné daně, na který předchozími králi finančně hýčkaný věřící lid reagoval několika vzpourami a útoky na samotný palác - ty směřovaly až k požáru západního křídla Ostenského paláce v roku 1479, po kterém si šílený král svůj lid urovnal hromadnými exekucemi protestantů a naopak rozdělením plodného území okolo Ostenu lidu; z úrody šla největší část do královské pokladny, ale přesto si tím Robert IV. dokázal získat přízeň chudého lidu. Z pěti Robertových manželství (kromě jedné lafské lady byl Robert okouzlen vždy halburnskými dcerami jeho nejvěrnějších baronů), přežil a na trůn usedl pouze třetí syn Edward (*1495 - ✟1568), který byl korunován ve svých pouhých deseti letech a do jehož plnoletosti Halburnu několik let poprvé vládla žena; Edwardova matka Margaret Bailey, původem z Moltenského hraběcího rodu Dormer. Margaretina slabá vláda stála pouze na podpoře ostenských baronů, kteří několik prvních let Edwardovi vlády ovlivňovali i mladého krále.

Henry VI. Bailey

Později na trůn usedl až jeho druhorozený syn Henry IV. Bailey (*1529 - ✟1565), který uzavřel pevné spojenectví s Moltenským královským rodem Diogo, do kterého provdal svého prvorozeného potomka - dceru Annu Bailey (*1547 - ✟1589), která se stala molstenskou královnou a společně se svým mužem dala život současnému moltenskému králi Eduardovi III. Henry IV. v době své vlády po letech čelil opět znepřátelené Litvě a ačkoliv tentokrát byly halburnské síly doprovázeny silnou armádou z Moltenu, válka se táhla celé dva roky; většina bitev a nakonec celá válka byla prohrána pouze kvůli strategickým chybám nepřipraveného halburnského krále, kvůli kterým padly tisíce životů jak halbursnkých, tak i moltenských lidí. Ačkoliv spojenectví mezi Halburnem a Moltenem tou porážkou nebylo přerušeno, tak pouto mezi královskými rody utrpělo ránu. Vztah s Moltenem se nepodařilo napravit ani synovi Henryho IV, Henrymu V. (*1548 - ✟1584), který se za dobu své vlády až úzkostlivě zdržoval především mezi hranicemi Halburnu. Hrdé jméno Baileyů se podařilo napravit až silně křesťansky založenému Henrymu VI. (*1569), který dokázal přimět Lafku, Molten, Vorau a Trim podepsat vzájemnou dohodu o spojenectví. Společně se svými spojenci se pak nebál táhnou do další války proti nepříteli církve - Litvě, na jejíž straně tentokrát stálo i Porto. Ačkoli válka trvala dlouhých šest let, Halburn stál tentokrát na vítězné straně. Na důraz oceňovaného spojenectví král přidal do svého rodového erbu druhého lva, který symbolizuje důležitost vytvořené aliance.


Král

Henry VI. se v očích okolních království stal uznávaným bojovníkem a válečným stratégem, avšak v milostném životě měl vždy smůlu. Mezi mnoha milenkami se třikrát oženil. První z Henryho žen, s níž byl zasnouben již v dětství, byla Caroline Harská (*1571 - ✟1585), portká princezna, jejíž brzká smrt byla jednou z mnoha důvodů, kvůli kterým se Porto přidalo na poraženou stranu Litvy. Henrymu VI. se nepodařilo dát život dědici trůnu ani se druhou ženou, půvabnou lady z Frostfordu Eleanor (*1573 - ✟1600). Až jeho třetí žena dala početím syna Halburnu naději, že se slavný rod Bailey udrží na trůnu i pro příští generace.
Minorin
Rodokmen rodu
(poslední čtyři generace)



Ostenský hrad a palác
Rod je ve spojenectví s:
Leighton


Lottway

Burton
Rod je ve sporu s:

Savier

Yusuf

Elif
.png)
Dimitri

Kuznetsov

Diogo
%20-%20kopie.png)
Mortici
